pühapäev, 29. märts 2015

Istutusala rajamiseks ja hooldamiseks vajalike tööriistade kataloog

Soetades aiatööriistu ja –varustust on oluline jälgida järgmist:

* tööriist peab olema õige suurusega (kasvule sobiv ning käes mugav, sest liiga suuri ja raskeid riistu on keeruline käsitseda, liiga lühikesed aga võivad seljale survet avaldada) ja vajadustele vastav – ta peab hästi täitma neid ülesandeid, milleks ta loodud on.
* tööriist peab olema kvaliteetne, kuid ostma ei pea ilmtingimata pakutavate hulgast kõige kallimat – tavaliselt on keskmise hinnaklassi tooted piisavalt head, ettevaatlik tuleks olla väga odava varustuse suhtes, sest see ei pruugi kaua vastu pidada. Mõelda võiks, mille jaoks teil mingit töövahendit tarvis on ja kui sageli te seda kasutada kavatsete – sagedasema kasutuse korral on ilmselt mõttekas investeerida kallimasse, ent kvaliteetsemasse tööriista.
* tööriist peab olema kasutamiseks mugav – suure töömahu puhul tasuks kaaluda ajamiga tööriista soetamist.

Enamiku aiatöödest saab ära teha omades elementaarset tööriistakomplekti ja kastekannu. Tööriistade valik aianduspoodides on küll äärmiselt lai, kuid enamus seal pakutavatest vahenditest ei ole hädavajalikud ning neid saab asendada teiste majapidamises olevate käepäraste vahenditega ning nende soetamine ei ole eriti otstarbekas.


Maaharimistööriistad

Labidas
Labidaid on saadaval erinevast materjalist ja erineva varre pikkuse ja labidalehe suurusega. Metallvarred on tugevamad kui puust ja nad võivad olla plastiga kaetud.
Labidat kasutatakse mulla läbikaevamiseks ja istutusaukude tegemiseks.
Olemas on kaks põhitüüpi labidaid: harilikud kaevamislabidad ning kumera otsaga väiksemad ja kergemad labidad. Osal labidatest on labidalehe ülaosas jalaga vajutamiseks mõeldud laiendid, mis muudavad kaevamise lihtsamaks ning ei kahjusta jalatsitalda. Labidavars peaks olema kasutaja jaoks õige pikkusega, sest see vähendab survet seljale.
Mina kasutan oma koduses majapidamises Fiskarsi teravaotsalist labidat.

Hark
Harke kasutatakse mullaharimiseks, juurviljade mullast väljavõtmiseks ning sõnniku ja komposti tõstmiseks. Hargid on ideaalsed mulla kobestamiseks ja orgaanilise pealtväetise mullaga segamiseks. Kahte harki korraga kasutades on lihtne tükeldada näiteks suuri püsilillede juurepuntraid. Enamikul harkidest on neli metallpiid ning harke on saadaval
kahes suuruses. Aiahargil on laiad lapikud piid ja hark ise on suurem kui tavaline hark. Rasket mulda on aiahargiga üldiselt kergem kaevata kui labidaga. Servahark on kitsam ja kergem ning sellega on hea lillepeenraid kaevata ja kobestada. Aiahargi vars võib sarnaselt labidale olla metallist või puidust ning neid on saadaval erineva pikkusega.
Mina kasutan oma koduses majapidamises Fiskarsi teleskoopvarrega aiaharki ning nõukogude ajast pärit servaharki.

Kõblas
Kõblastega rohitakse, õhustatakse mulda ja veetakse seemnevagusid.
Erinevaksotstarbeks on olemas erinevaid kõplaid. Enamjaolt on kõblaste kaha valmistatud süsinikterasest. Varre pikkus on väga varieeruv – kitsastes oludes töötamiseks on olemas ka lühikese käepidemega kõblas.
Mulle meeldib kasutada kõige tavalisemat “veneaegset” lehtkõblast.

Reha
Rehad sobivad mulla kobestamiseks enne istutamist ning aiaprügi riisumiseks. Olemas on kaks põhitüüpi: aiarehad ja mururehad. Kaha on enamjaolt valmistatud tugevast
süsinikterasest. On ka roostevabast terasest valmistatud rehasid, kuid need on palju kallimad, ent paremat tulemust ei anna. Plussiks on, et neid on lihtsam puhastada ja need ei roosteta. Rehavars võib olla valmistatud puidust, alumiiniumist või plastkattega metallist, kuid sellest olulisem on varre pikkus. Seljale avalduva koormuse vähendamiseks peaks saama töötades sirgelt seista.  
Kasutan Fiskarsi murureha ja universaalset aiareha ning kõige tavalisemat kitsast “veneaegset” metallist kahaga reha. Fiskarsi universaalse rehaga olen tasandanud rajatavaid peenraid ja muruplatsi ning riisunud metsaäärselt heinamaalt kevadel kulu, kuid peenarde tegemiseks ning peenravahede riisumiseks eelistan tavalist reha. Muru riisumiseks on Fiskarsi murureha olnud asendamatu abimees.

Aiakühvlid ja taimehargid
Kühvlist on abi väikeste taimede ja taimesibulate jaoks aukude kaevamisel ning pottides ja lavades tegutsemisel. Taimeharki võib kasutada rohimisel, väikeste taimede
üleskaevamisel ja istutamisel. Enamik väikevahendeid on valmistatud roostevabast terasest, kaetud terasest, tavalisest süsinikterasest või plastmassist. Erinevalt süsinikterasest roostevaba teras ei roosteta ning seda on lihtne puhtana hoida, kuid need tööriistad on kallimad. Käepidemed on valmistatud puidust, metallist, plastmassist või on plastkattega.
Minul on kasutusel Fiskarsi aiakühvel ja taimehark. Kunagi ammu soetasin endale ka ühe komplekti odavaid metallist otstega ja puidust käepidemetega tööriistu, kuid nende kasutamine oli äärmiselt ebamugav ning raskema pinnasega töötades läksid need õige pea kõveraks.



Käsikobesti
Käsikobesteid ehk piikobesteid kasutatakse tihenenud mulla kobestamiseks ja umbrohutaimede eemaldamiseks. Kobestitel on pika varre otsas 3-5 metallpiid,
mida läbi mulla tõmmatakse. Mõnedel mudelitel on osad piid eemaldatavad, mis hõlbustab erinevates tingimustes töötamist. Tähtkobesti aitab edasi-tagasi liigutamisel mulda peenestada ja sobib hästi peenarde rajamiseks.
Minul on olemas väike Fiskarsi käsikobesti, kuid seda tööd kirjutades tekkis soov endale soetada ka pika varrega Fiskarsi kobesti.

Mootoriga kultivaator
Suuremate pindade harimisel võib olla asendamatuks abimeheks elektri- või bensiinimootoriga kultivaator. Need töötlevad tihenenud mulla piisavalt peeneks, et
sellesse taimi istutada ning nendega saab harida isegi sööti jäetud pinnast. Elektrimootoriga mudelid on odavamad ning sobivad väiksemateks töödeks. Nendega on lihtne manööverdada ja nad on vähem lärmakad, probleeme võib tekkida järel lohisevate toitekaablitega. Bensiinimootoriga kultivaatorid on võimsamad ja nende külge käivad sageli erinevad tööorganid (kartulivõtusahk, viiepiiline kultivaator vaovahede rohimiseks jne), kuid need vajavad rohkem hooldust. Mootorfreese on kolme tüüpi: ees, keskel ja tagaosas asuvate mootoritega. Käepideme kõrgus on seadistatav, on ka selliseid mudeleid, mille käepidemed liiguvad küljele.
Endal kogemus kultivaatoriga töötamisest puudub, kuid suuremate pindade harimisel tundub olevat väga vajalik tööriist.



Mullatööriistade hooldamine

Kõik metallist tööriistad vajavad pärast kasutamist puhastamist. Külgejäänud pinnas tuleb tööriistalt maha harjata ning siis tööriist puhtaks pesta ning kuivatada. Enamik kaevamisriistadest on valmistatud roostevabast terasest või süsinikterasest. Süsinikterasest kõplad ja labidad lõikuvad mulda paremini, kui neid aeg-ajalt teritada. Et kaitsta süsinikterasest tööriista roostetamise eest, tuleb neid regulaarselt peale puhastamist ka õlitada. Roostevabad tööriistad on kallimad, kuid vastupidavamad, nad ei roosteta ja nendega kaevamine on kergem, kuna nad lõikavad pinnast puhtalt ja see ei kleepu tera külge, kuid neid pole võimalik teritada. Labidate ja harkide puidust varred ja käepidemed vajavad samuti aeg-ajalt ülevaatamist. Karedad kohad tuleb liivapaberiga üle hõõruda ning seejärel puidu hooldamiseks ja kaitsmiseks linaõliga üle pühkida.

Kärpimis- ja lõikeriistad

Lõikamiseks on vaja häid töövahendeid, mis peavad olema teravad, et lõikamine saaks toimuda puhtalt, lihtsalt ja turvaliselt. Nürid tööriistad võivad jätta taimedele sakilised haavad, mis on altid haigustele ja võivad põhjustada taime närbumist.

Oksakäärid ja oksatangid
Oksakääre kasutatakse kuni 1 cm jämeduste puitunud võrsete ja igasuguse jämedusega pehmete võrsete kärpimiseks ning pistikute lõikamiseks. Need on turvalisemalt
käsitsetavad ja paremini kontrollitavad kui näiteks aianuga. Oksakääre on kolme tüüpi: vaheliti teradega, nokakujuliste teradega ja alasitüüpi lõikemehhanismiga. Käepidemete materjal ja kuju, kääride avanemislaius ja vedru tugevus erinevad suuresti. Kõikidel oksakääridel on lukustussüsteem, mille abil käärid kinni püsivad. Oksakääride terad tehakse enamasti roostevabast, süsinik- või kattega terasest. Kattega terasid on lihtne puhastada, kuid need ei pea nii kaua vastu kui kvaliteetsed roostevabast või süsinikterasest terad, mis säilitavad kaua
teravuse ja lõikavad puhtalt ja lihtsalt.
Pikavarrelised oksatangid on mõeldud 1-2,5 cm jämeduste okste ja puitunud varte lõikamiseks või selliste peenemate okste ja varte lõikamiseks, millele oksakääridega on raske ligi pääseda. Terade valmistamiseks kasutatav materjal on sama mis oksakääride puhul. Enamikul mudelitel on vaheliti liikuvad terad, mõnel ka alasiga. Hammasülekandega mudelid aitavad vähendada lõikamisel rakendatavat jõudu.
Oma aias kasutan Fiskarsi oksakääre ja –tange, puude lõikamiseks ka universaalset oksalõikurit.

Aianuga
Aianuge kasutatakse pisemateks kärpimistöödeks oksakääride asemel ja need on mõnevõrra mitmekülgsemad. Noaga lõigatakse pistikuid, korjatakse teatud aedvilju, valmistatakse ette pookematerjali, lõigatakse nööri jne. Aianugasid on saadaval väga erinevas valikus ja erinevaks otstarbeks. Lõiketera on enamasti süsinikterasest, on saadaval liigendnugasid, millel käib tera käepideme sisse. Aianoale on heaks alternatiiviks Stanley-nuga (ehk vaiba- või kipsinuga), mille terad on äramurtavad ning mida pole seetõttu tarvis teritada.
Endal on olemas vaiba- ehk kipsinuga.



Lõikeriistade hooldamine

Vahe tera tagab pügamisel ja kärpimisel puhtama lõike. Aiakäärid vajavad sagedast teritamist, kuna kärpimine nürib terasid kiiresti. Kääride teritamiseks kasutatakse teemandist teritusvahendit või õliluisku. Teritatakse ainult viltust lõikeserva ja pingutatakse kruvi, mis terasid koos hoiab. Tera tasapinnalist poolt võib kidade eemaldamiseks õrnalt hõõruda. Terade puhastamiseks pihustatakse neile pisut määrdeainet või puhastusvahendit, et mustus ja taimemahl paremini eemalduks ning pühitakse see siis lapiga maha. Külgekuivanud taimemahla eemaldamiseks kasutatakse küürimisnuustikut. Viltuse servaga lõiketerale määritakse veidi määrdeainet või õli ja hõõrutakse see küürimis- või terasnuustikuga kergelt maha. See aitab ära hoida tööriista roostetamist ning hoiab tera teritamiste vahepeal siledana.


Istutamis- ja külvamisvahendid

Külvikud ja istutid
Need vahendid võimaldavad seemneid täpselt ja ühtlaselt külvata. On olemas neli põhitüüpi: raputid, seemnesüstlad, rattaga külvikud ja külvilauad. Sibulaistutist on abi, kui on vaja korraga ühekaupa palju sibulaid istutada. See eemaldab tüki mulda või murukamarat, mis pärast sibula istutamist oma kohale tagasi pannakse.
Minul nende vahenditega töötamise kogemus puudub, pole nende järgi koduaias puudust tundnud.

Istutus- ja pikeerimispulgad
Istutuspulk on pliiatsikujuline tööriist, millega tehakse istutusauke. Pikeerimispulk meenutab kitsast spaatlit ning sobib seemikute ja juurdunud pistikute mullast kätte saamiseks.
Ise olen suhtunud asja loominguliselt ning kasutanud vajadusel väikest puuoksa või jäätisepulka.

Aianöör
Nöör on peamine abivahend sirgete taimeridade saamiseks peenardel, kuid seda kasutatakse aeda kujundades ka plaani mahamärkimiseks jm.


Muud tööriistad ja –vahendid

Kastekann
Kastekann on praktiline tööriist kasvuhoones või väikeste peenarde jaoks õues. Eelistada
võiks kerget kannu, mis oleks käes mugav ja tunduma tasakaalustatuna. Seemnete ja seemikute kastmiseks kasutatakse väikeseaugulist otsakut, mis ei uhu taime ümbert mulda minema ega kahjusta taimi. Suuremate taimede puhul on mõistlik kasutada suureaugulist otsakut, millega kastmine sujub kiiremini.
Oma aias kasutan Fiskarsi kastekannu selle kerge kaalu ja mugavuse pärast.

Kastmisvoolik
Voolik on asendamatu aia kaugemas otsas kasvavate ja pidevat niisutust vajavate taimede kastmiseks. Enamik voolikuid on tehtud polüvinüülkloriidist, kuid erinevad väljanägemise ja tugevuse poolest, mis mõjutab nende vastupidavust, painduvust ja sõlmeminekut. Topeltseintega ja tugevdatud voolikud sõlme ei lähe, on aga suhteliselt kallid. Vooliku otsa on võimalik panna vastavalt soovile erinevaid otsakuid.

Aiakäru
Käruga saame vedada taimi, mulda, komposti, aiaprahti ja muud vajaminevat. Käru võib olla valmistatud plastmassist või metallist. Plastmassist käru on kergem, kuid võib kergesti puruneda. Metall on küll vastupidavam, kuid raskem ja roostetab ajapikku. Kahe rattaga käru on stabiilsem kui ühe rattaga mudelid ning seda on lihtne täita ja tühjendada, kuid selle manööverdatavus on ebatasasel maapinnal kehvem. Rasket koormat vedades või käru ebatasasel pinnasel kasutades on lihtsam lükata pallrattaga või õhkkummiga käru.

Sidemed ja taimetoed
Sidemeid kasutatakse aias ronivate või habraste taimede kinnitamiseks. Side peab olema tugev, kuid ei tohi tüvesid või varsi pigistada. Taimede toestamiseks kasutatakse erinevaid keppe ja vaiasid, ringtugesid või ühendatud lülidega tugesid.

Aiakindad
Aiakindad hoiavad käed mulla või kompostiga töötamise ajal puhtad, osad pakuvad kaitset ka teravate okaste eest. Kindad on valmistatud nahast või tekstiilist, on vinüüliga impregneeritud kangast kindaid, osadel on impregneeritud ainult peopesa. Impregneeritud kindad hoiavad käed puhtamad kui ainult kangast kindad ja sobivad väga musta töö tegemiseks, kuid võivad tundlikumat puudutust nõudvate tööde jaoks liiga paksud olla.


Kasutatud allikad:
“Aianduse entsüklopeedia”, peatoimetaja C. Brickell, Tallinn: Varrak 2010
“Aiapidamine”, Dorling Kindersley Limited, Tallinn: Varrak 2006

Pildid pärinevad järgmistelt veebilehekülgedelt:
http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.images&item_id=34211227
http://aiataht.ee/mullafrees-viking-hb-445-0-r